Igen, sajnos jól lehetett olvasni a címet. Bejött, amitől a legjobban féltem, ami minden nyúlász retteg. Elkapták a nyulaim október elején a myxomatózist. Bár pontosan nem is tudom, hogy honnan, mert pont akkor csengett le a szúnyog invázió, pont akkor fogytak el a nyúlólak körül a vérszívók.
Be kell valljam őszintén, tavasszal nem oltattam be a nyulak, pedig elég nagy volt a szúnyog sűrűség a nyulak körül. Valahogy bíztam az égiekben, és nem gondoltam, velem megtörténhet. Sőt, ha esetleg mégis valahogy megkapnám, akkor tudnám izolálni és esetleg máshova tudnám költöztetni a beteg nyulakat az egészségesektől. De sajnos, nem úgy történt, ahogyan reméltem.
Éppen végeztünk az új nyúlólakkal, és áthoztuk a nagyobb süldőket a kemence mögüli elkerített helyről, amikor a közepes süldők elkezdtek bágyadtak, levertek lenni. Valahogy éreztem, hogy baj lehet, ezért egyből utána olvastam ennek a betegségnek. Kiderült, igazából nem csak tavasz után a szúnyog invázió előtt kell oltani, hanem ősszel is, mert az oltó anyag csak fél évre elegendő védettséget biztosít. Ezért van az, nem április elején oltanak, mert akkor még októberben is kellene, hanem májusban, és akkor novemberre talán nem jön vissza a betegség.
Nos, én tavasszal se oltottam. Így, gyorsan felhívtam az állatorvost, kellene vakcina. Erre továbbított az állatpatikába. Én ahelyett, hogy mentem volna megvenni, helyette egy közelebbi patikát kerestem, ahova elmentem másnap és érdeklődtem. Két napot kértek, mert akkor mennek a nagybani gyógyszer lerakatba, ahonnan szokták ezeket hozni. Természetesen mikor hívtam őket két nap múlva, mondták nem volt a nagybanin. Ezért gyorsan átrohantam abba a patikába, amelyet először is ajánlott az állatorvos. Persze ott volt a vakcinából bőven. Sajnos, 3 napot elvesztegettem, amiért nagy árat fizettem.
Olvastam a neten, hogy igazából a beteg nyulaknál az oltás már nem számít, mert már hiába kapják meg a legyengített vírust az ellenanyag termeléshez, már a szervezetben van a kór, így semmi esély, hogy kialakuljon a védettség.
Azt is olvastam, hogy amely nyúl túléli a fertőzést, amelyre 5-10% van, de inkább kevesebb, akkor az egész életére védetté válik ez ellen a betegség ellen.
Ezeket szem előtt tartva osztottam fel a 20 adag vakcinát. A három nap késlekedés annyit jelentett, hogy nem csak pár, hanem a többségénél hol jobban, hol kevésbé látszódtak a betegség jelei. Ezek a fülben elpattant erek, ragyák, hályogok, genny, levertség.
Először az összes felnőtt nyulat (3 anyát, 3 kant) leoltottam, majd jöttek először a nagy 2,5 kg körüli süldők közül azok, amelyeken nem látszódott a betegség, vagy csak nagyon kis mértékben. Aztán tovább a közepeseket, amelyek szintén 2 kg felett voltak, majd a legkisebbeket, amelyek kilósak lehettek. Természetesen volt, amelyiknek nem jutott, de nem is igen lett volna azokat oltani.
Amit még olvastam a betegségről, hogy a betegség először az alsó ólakat érinti, ahonnan folyamatosan terjed felfelé. Vagyis az anya nyulaim éppen a megfelelő ólakban voltak. Vannak nyulak, amelyeknél enyhében, másoknál szinte könyörtelenül megy át a betegség. A szerencsésebbek szinte észre se veszik.
Sajnos, az első komolyabb betegségű felnőtt nyúl Lambert lett, amelyet idén akartam befogni anyának, hogy a barna anyát kiváltsam. Nagyon jól viselte a betegséget, és szerencsére a hályogból kifakadt genny nem ragasztotta össze a szemét. Evet is, de tele volt hólyagokkal. Egy gond volt vele, eléggé levert lett. 3 hétig kínlódott, mikor végül elhullott. Ha tudtam volna, akkor az elején végeztem volna vele.
Mikor a járvány kitört, akkor megfogadtam, nem ölöm meg egyik beteg nyulat sem, mert ha túléli, akkor esetleg egy immunis nyulam lesz, meg megadom neki az esélyt az életre. Jobb lett volna kivégzem az összeset, így utólagosan.
Sajnos, hiába az utólagos oltás, szétválasztások, etetés, itatás, az összes süldő (egy még él) elpusztult, sőt a felnőtt nyulak közül is csak a két öreg anya maradt meg. Most 3 nyulam van, abból egy még elhullhat. Az anyák viszont olyanok, mintha immunisak lennének a korra. Lehet, hogy ők már voltak oltva.
A fiam és apósom az összes ólat kitakarították, és hipóval lefertőtlenítették. A fertőtlenítés előtt a feleségem nagy nyomású vízzel kiverette az üres ólakat. Az edényeket kellene még kifőzni, hogy azok is baktérium mentesek legyenek.
Nagy dilemma előtt voltam, hogy lezajlott a betegség. Folytassam tovább, amikor tudom, nem igen van rájuk időm, vagy hagyjam abba? Mivel a nyáron elkészültek az új ólak, ezért a további nyulazás mellett döntöttem. Csak megint kell egy kannyúl, ami mindig kell. Ha sikerülne szerezni, akkor tudnám folytatni. Előfordulhat, hogy a megmaradt süldő az lesz, de nem tudni, valamint elég fiatalka, talán júliusi. Ha esetleg megmarad, akkor tavasz előtt nem tudom a tenyésztésbe bevonni.
Kanra fel.