Sajnos, az idei első pároztatás nem járt sikerrel. Egyik anya se ellett meg. Több okot is fel tudnék sorolni: éppen nem fogtak az anyák, a kan még nem ivarérett, újra meg kell tanulniuk az anyáknak a szaporodást. Az első két kifogással nagyon nem foglalkoznék most, mert ennél mindenki tudja miről van szó. Az utóbbi kicsit furcsa, legalább is nekem. Azt mondják az okosabbak, hogy ha egy anyanyúl el kezd termelni, szaporodni, akkor az első 1-2 ellés még a "tanulás" időszaka. A bizonyos jelekből össze kell magának rakni, hogy ellés érkezik.
Két-féle szaporítást ismerek. Folyamatos és téli pihentető szaporítást. Azt elsőnél addig-addig kényszerítik termelésbe az anyát, amíg ki nem pukkad. Általában 6-9 hónapos korban elkezdenek vele termelni, és amíg a mennyiségi és minőségi átlagot megüti, addig tartják, aztán egy új anyára lecserélik. A nagyüzemi termelésnél így működik. Azt, hogy pontosan mennyi ideig, hányszor ellik egy friss anya, azt nem tudni. Én olvastam 3-4-től 2 évig terjedő időszakról is. Vannak anyák, amelyek nagyon jók, azokat tovább használják. Természetesen menet közben bármikor selejtezhetik az anyát, ha visszaesik valamiért a termelése.
A másik tenyésztési formánál tavasszal (március-április) elkezdik a termelést, szaporítást, majd tél elején abbahagyják. Max 3-5 ellést engedélyeznek nekik. Attól függően, mennyi idő múlva pároztatják újra az anyát. Viszont télen pihentetik az anyát, hogy kicsit szedje össze magát. Ez mondjuk 2-3 hónap. Ez alatt a termelésben leamortizált paramétereket, alakot vissza tudják szerezni. Az etetésben is inkább ilyen takarmányt kapnak. Viszont ennek meg van a veszélye, hogy ha tavasszal nem sikerül az első-második pároztatás (ezt figyeléssel, tapasztalattal meg lehet kerülni), akkor akár fél év is lehet a legutóbbi ellés óta, ami sok idő.
Erre szokták mondani, hogy vannak anyanyulak, amelyek "elfelejtik" a szaporodás után következő ellési, dolgokat. Nekem volt olyan anya már a rövid nyúltenyésztéses korszakomban, amelyik a tavaszi első ellés (télen pihentettem őket) esetén a fészek mellé ellett, és megfáztak, elpusztultak a kicsik. Sőt, volt mikor nem készített fészket se. Viszont a második elléstől újra fészket épített, abba ellett, használható volt az anya.
Most viszont eszembe jutott, hogy mi van akkor, ha már nem tudnak szaporodni, meddők lettek? Ennek vannak jelei vajon?
Mivel a kannyúl nem az enyém, és ismételt pároztatást igényelne a tenyésztés beindulásához, ezért a március 15-ei hétvégén sikerült kölcsön kapnom ismételten a kannyulat. Tette is a dolgát, mert délután kaptam, majd reggel ismét munkába állt. Hogy milyen eredménnyel, azt nem tudni. Elvileg 14-e körüli idővel kalkulálok ellés terén, ami ma-holnap itt van.
Jelei azért jobban vannak, mint az előző pároztatás után. A barna bevadult, és a fészkeléshez betett ládába evésre kapott szénát beletette fészeknek. Ma, ha időben hazaérek, akkor ismét kitakarítok alóla, biztos, ami biztos alapon. Szépinél ennél gyengébb a jel, ha egyáltalán van. Pároztatás után bevadult, ahogy szokott, de már lecsillapodott eléggé. Viszont se a hasa nem akar kerekedni (bár volt ilyen hasnál is szép ellése), se nem akarja az odút se feldíszíteni szénával. Majd meglátjuk.
Viszont lehet, hogy az ellési hajlandóságtól függetlenül nem fogom megtartani az anyákat, lecserélem őket. Már több, mint 3 évesek. Volt velük elég bajom. Már más régen leselejtezte volna őket. Én is, ha közben a kiszemelt anyák nem lettek még rosszabbak. Valamint jó lenne kicsit ezt a "megfáradt" vérvonalat kicsit felfrissíteni. Majd meglátjuk.