Még mielőtt nekiálltam volna nyulakkal foglalkozni, elég sok nyuszis fórumot olvasgattam. Volt amelyiknél 3-4 évet is átolvastam. Nagyon sok tanácsot, tapasztalatot megosztottak a nagy közönséggel. Arra gondoltam, hogy megpróbálom magam is összeszedni azokat a fő tényezőket, amelyek előbbre tudják vinni a nyúltartást.
A sikeres nyúltenyésztés legfontosabb tényezője, hogy megfelelő anyanyulaink legyenek, mert azoknak kiesése, és előnevelése igencsak költséges. Az süldőnyulakat tovább kell nevelni, és a fajtától függően 5-6-7-8 hónapos korban lehet csak őket tenyésztésbe állítani. Természetesen minél később, annál jobb a nyúl szempontjából, mert akkora rendesen kifejlődik. A kisebb fajtájú nyulak előbb befoghatóak szaporításba, míg a nagyobb testűekkel a nyolc hónap a legoptimálisabb.
Nagyon fontos, hogy nagyüzemi vagy háztáji tenyésztési formában történik a nyúltartás. Mivel én nem nagyüzemű tenyésztést szeretnék, ezért inkább a háztáji tartást venném górcső alá. Fontos, hogy minél előbb felneveljük a fészkek tartalmát, mert csak úgy éri meg tartani a nyulakt. Az első ellések nem szabad, hogy befolyásolják a tényt, hogy adott anyanyúl megmaradhat, vagy le kell selejtezni. Legalább 3-4 ellés után lehet következtetéseket levonni. Itt viszont sok tényezőt kell átgondolni, és annak megfelelően dönteni.
Amúgy nagyon sokszor kevesebb kárt okoz a betegség miatti anyanyúl kiesés, mint a rossz paraméterekkel rendelkező anyanyulak selejtezése. Gondoljunk csak bele, hogy egy anyanyúl kiesése miatt mennyi mindent kell pótolni. Eleve az új anya beépítése a csapatba elvesz sok időt, amely idő alatt többször is ellene a régi anya. Nem is biztos, hogy jó anya lesz,... A lényeg tehát a jó anya megtalálása.
De ha már a jó anyanyulakról van szó, akkor nézzük, hogy mikre kell odafigyelni, hogy megakadályozzuk az anyanyulak kiesését:
1. A rendelkezésre álló anyanyúl jelöltek közül a legjobb kiválasztása. Szemrevételezés, átvizsgálás után próbáljunk jól dönteni.
2. A megfelelő és kielégítő takarmányozás. Nagyon fontos a megfelelő minőségű anyagok megvásárlása, mert abban található meg az össze olyan alapanyag, vitamin, ami az anyanyulak felkészülését, rehabilitációját, nevelését segíti. Rossz, silány minőségű takarmánnyal a fenti tevékenységeket megnehezítjük, esetleg lebetegítjük, legyengítjük az anyanyulat. Nem teljesít jól, le kell selejtezni. Tehát nem mindig az az olcsóbb, amit olcsóbban vesz az ember. Nem szabad a takarmányon spórolni. De ez mellett lehet, hogy jó takarmányt vettünk, de nem megfelelően tartjuk, kezeljük, ezért megromlik, bepenészesedik,... És ismét rossz minőségű lesz a takarmány. Figyelni kell a takarmány tárolására is.
3. Megint csak nagyon befolyásolja a gazdálkodást a sikeres szaporodásbiológiai munkák (termékenység, vemhesség-ellenőrzés, fialtatás, választás és selejtezés), ugyanis ha nem megfelelő számú utód születik, vagy abból sok az elhullás, akkor kevés felnevelt nyuszi megint csak nem gazdaságos. Tehát nagyon oda kell figyelni nem csak a megfelelő anyanyúl kiválasztásra, hanem azzal kapcsolatosan elvégzendő összes feladatra. Ahány hiba, annyival növeljük a veszteséget, elhullás százalékát.
4. Bár eddig nem beszéltem erről, de a kieséseket okozó betegségeket is jól kell ismerni. Nemcsak azok felismerésében és leküzdésében nyújt segítséget, de abban is, hogy milyen szempontokra legyünk figyelemmel a tenyésztésre befogott anyák beszerzésénél. Vannak olyan fajtanyulak, amelyek egyes betegségekre jobban fogékonyak. Valamint egyes betegségeknek felismerhető jegyei vannak, amikkel megakadályozhatjuk a beteg nyúl beszerzését, és felesleges köröket, esetleges nagyobb fertőzést elkerülhetünk.
5. A negyedik pont alapján egyértelmű a következő fontos tényező is. Amennyiben fajtanyulakat akarunk tartani, nevelni, tenyészteni, akkor jól kell ismerni az adott fajtát, annak tartási körülményeit, betegségeit, igényeit. A nem megfelelő ismerettel nagyon könnyen mellé lehet fogni a tenyészanyák kiválasztásánál.
Körülbelül ennyit szerettem volna leírni, amellyel az anyanyulak kiválasztásának, nevelésének, tartásának a fontosságát próbáltam megmutatni. Nagyon oda kell figyelni, mert minden ezen múlik. Ezért is adtam én is újra lehetőségeket olyan anyanyulaknak, amelyek első egy-két ellése nem sikerült olyan jól. Viszont csak akkor tudok objektívan dönteni, ha megfelelően dokumentálom az eredményeket. Figyelemebe veszem a tartási körülményeket, szaporodási és nevelési tényezőket.