A hétvégén a Szása eljött és beoltottuk a nyulakat. Vagyis azokat, amelyeknek jutott. Előtte még el kellett mennem az állatorvoshoz, akitől megkaptam a két üvegecskét. Az egyikben egy kis folyadék volt, a másikban pedig egy tabletta. Mellé kértem egy fecskendőt és pár tűt. Ezért összesen 3500 forintot fizettem, ami nem is annyira sok a nyulak egészségéért cserében.
Az anyag bekeverése úgy történik, hogy a fecskendőre kell tenni egy tűt. A tűt bele kell nyomni a folyadékkal teli üvegcsébe, amelyből a folyadékot ki kell szívatni a a lét. Aztán rá kell fecskendezni a tablettára, amely egyből el is olvad. Ha át lett ötlve a folyadék a tablettára teljesen, akkor jól össze kell keverni és utána lehet nekikezdeni az oltásnak. Ezt nem tudtam, de a Szása igen, ezért ő csinálta. Majd jövőre én is megpróbálom.
Mikor kész lett az oltóanyag, akkor a fecskendőbe fel kell szívni az elkészült szérumot. A fecskendőben lévő szert addig kell kifelé nyomni, amíg levegős a fecskendő. Aztán jön a birkózás. Meg kell úgy fogni a nyulat, hogy ne ugráljon. A tőt a combjához kell tolni, egészen addig, hogy érintse a combot. Comb esetén természetesen a hátsó combról beszélünk. Ott aztán megvárjuk, amíg a nyúl megnyugszik. Egy kicsi, de határozott nyomással a tűt belenyomjuk a combba, éppen, hogy áttoljuk a bőrön. Aztán az adagot belefecskendőzzük a nyuszi combjába.
A mennyiség elvileg a nyúl súlyától függ, mi fejenként 0,5 ml-t számoltunk. Volt amelyikbe kicsit több, volt amelyikben ennél kevesebb került, de a 20 adagot elnyomtuk hamar. Amire figyelni kell, csak hosszú ujjú felsőben lehet oltani, mert a nyulak nagyon ficánkolnak és nagyon karmolásznak közben.
Csak azt a 4 kicsi fiókát nem oltottuk be, amelyekről már említést tettem, nem kapnak, valamint két levágandó nyulat. Az utóbbiak közül a Szása levágta a kan nyulat. Jó volt látni, mert eddig rosszul vágtam. Ő nem a füle mögötti nyakra mért erős ütést, hanem a koponyára tényleg közvetlenül a fül mögött. Nem is vágta el a nyúl nyakát a vér kifolyatása miatt, mert a vér a nyúl orrán keresztül kifolyt. Sokkal egyszerűbb a vágás és a nyúl nyaka se vérzik be, ahogy nekem eddig tette.
Amit még mutatott, az a nyúl kimúlásának időpontja. Mikor fejbe kólintjuk a nyulat, akkor elkezd vergődni, kimúlni. Mikor a végéhez ér, akkor a nyúl farkincája kiegyenesedik a lábak felé, mikor lefelé lógatjuk. Ott kicsit remeg, majd elernyedve visszahúzza a háta mögé. Mikor ez megtörtént, akkor mehet a nyúzás. A nyúzást hasonlóan csinálja, mint én. A belsőségek kiszedésénél viszont ő bent szokta hagyni a szerveket, így nem konyhakészen teszi el őket.
Amit még mondott, és érdemes erre is figyelni, a nyúl megnyúzása után a nyúl testén marad egy hártyaszerű réteg, amit szintén el kell távolítani.
Ez mellett más is történt, a barna anyajelölt végre elkezdte építeni a fészkét. Talán ma este meg is ellik, elvileg 30-án kellett volna megelleni, de pár nap késés belefér.
Más. A Szása tanácsolta, hogy a felvirágzott lucernát mindenképpen vágjam le, mert utána megöregszik, beritkul, nem lesz olyan jó minőségű. Ezért tegnap le akartam kaszálni a nagyját, hogy megszárítsam, majd szénának eltegyem. A Szásától elhozott kaszát használtam kaszálásra, ami most megadta magát. Mivel nincs nagy kaszálási technikám, ezért a lucernában itt-ott feltúrt vakondtúrásokba bele szoktam nem szándékosan szúrni a kaszát. Most ezt nem bírta és a kasza pengéje középen beszakadt és a lendületnek köszönhetően hosszába is felhasadt. Ilyet még nem éltem, de mivel biztos el tud vékonyodni az anyag, ezért el tudtam ezt képzelni. Sajnálta, mert jó kasza volt. Most a régi, apósféle kaszát használom újra.